ШРИФТ БРАЙЛЯ: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБНИЙ НА ФАРМАЦЕВТИЧНІЙ УПАКОВЦІ?

Для початку трохи історії. Шрифт Брайля був розроблений в 1824 році Луї Брайлем, сином шевця. Коли йому було три роки, він грався в майстерні батька і випадково поранив око шилом. Зараження стрімко поширилося на обидва ока і хлопчик осліп. У віці 11 років Луї віддали в гімназію для сліпих, а в 15 – Луї зацікавився «нічним шрифтом» Валентина Гаюї, який в той час використовувався військовими для донесень. Цей шрифт складався з випуклих точок і одну друковану букву замінювали 8 точок, які стояли в два ряди. Луї Брайль спростив цей шрифт, зменшивши кожен ряд на одну точку і таким чином кожна буква стала складатися з 6 випуклих точок. Так Луї було зручніше читати текст подушечкою одного пальця руки. Так він створив комбінацію точок не тільки букв, але і нот, і розділових знаків, і цифр. Геніальність Луї Брайля полягає ще й в тому, що він створив даний шрифт для різних мов світу, підстава яких не спирається на латиницю.
На жаль, за межі Франції даний винахід вийшов тільки в 1854 році, а система Брайля отримала визнання лише після його смерті.
Зараз шрифт Брайля являє собою рельєфно-крапковий шрифт для письма і читання незрячими людьми. Наноситься такий шрифт зі зворотного боку аркуша справа наліво, а читається з лицьової – зліва направо. Одна буква складається з шести точок, котрі розташовуються в два стовпчики і три ряди. Висота опуклої точки становить 0.5 мм, цього достатньо для розпізнавання точки на дотик. Діаметр точки – 1.2 мм. Відстань між точками – 2.5 мм, відстань між символами – 2.3 мм по горизонталі і 3.8 мм по вертикалі. Використовуючи традиційний (шести точковий) шрифт Брайля, можна записати 26 = 64 різних символів: 63 інформативних і один пропуск. У розширеному (восьми точковому) шрифті Брайля – 28 = 256 символів: 255 інформативних і один пропуск. Для написання символів шрифту Брайля використовується пристрій і грифель і тому неможливо написане зробити жирним шрифтом або курсивом. Для позначення малих і великих літер перед потрібними літерами ставляться спеціальні символи. Для зміни зображення (жирний, напівжирний, курсив) тексту, під час запису верхнього і нижнього індексу, під час запису математичного кореня до і після тексту ставляться спеціальні символи: один символ ставиться на початку тексту, інший – в кінці.
На шрифті Брайля читають все незрячі і люди зі слабким зором по всьому світу. І для полегшення їхнього життя зараз існують клавіатури, медалі зі шрифтом Брайля, а фармацевтичні підприємства випускають свою продукцію в упаковці з нанесеною на неї інформацією на шрифті Брайля. А з 2010 року це стало обов’язковим і для українських фарм підприємств.

Slavena © Всі права захищені. 2022
Прорахувати